Златото е благороден метал, който не потъмнява и не ръждясва, но с течение на времето и в контакт с различни вещества може да потъмнее и да загуби блясъка си. Дори най-скъпите бижута изискват редовни грижи, за да запазят красотата си. В тази статия ще ви представим начини за успешно почистване на злато вкъщи.
Грижата за златото
Грижата за златните ви бижута не означава само да ги поддържате в добър вид, но и да удължите живота им и да запазите тяхната стойност. Този благороден метал е издръжлив и устойчив материал, но правилната поддръжка е важна, за да се запазят неговите блясък и елегантност.
Първото нещо, което задължително трябва да направите, е да избягвате контакт с химикали, препарати, парфюми и козметика – те могат да нанесат повърхностни повреди на изделието.
Подготовка за почистване
Преди да започнете да почиствате златото, е нужна подготовка. Необходими са ви следните консумативи:
- Чиста, мека микрофибърна кърпа: тези кърпи са идеални за полиране на злато и поддържане на блясъка му.
- Бебешки шампоан или течен сапун: тези продукти са подходящи за почистване, тъй като са нежни и неагресивни към метала.
- Топла вода: за разтварянето на сапуна или шампоана.
- Четка с мек косъм: за внимателно почистване на труднодостъпните места на изделието може да се използва Soft четка за зъби.
- Торбичка за съхранение от велур или брезент, за да се предпази златото от надраскване и механични повреди.
Методи за почистване на злато в домашни условия
Златото е много устойчив метал, но е важно да изберете правилния метод за почистване в зависимост от степента на замърсяване. От Sellzone.bg ви съветваме да внимавате да не повредите повърхността на изделията, които ще чистите.
Сред най-популярните начини за почистване на злато са:
- сапун;
- сода;
- сол;
- Кока-Кола;
- паста за зъби;
- оцет;
- амоняк.
Сапунен разтвор
Този метод е подходящ за леки замърсявания и не съществува риск от увреждане на състоянието на златните изделия. Процедурата е следната:
- Напълнете съд с топла вода и добавете няколко лъжици бебешки шампоан или течен сапун. Количествата на течността и сапуна зависят от това колко бижута искате да почистите. Потопете ги изцяло в разтвора.
- Оставете да се накиснат за няколко минути. Така ще се разтворят и премахнат всички замърсявания или отпечатъци от повърхността.
- Използвайте мека четка, за да почистите внимателно труднодостъпните зони като дупчици или вдлъбнатини.
- Изплакнете внимателно, за да отстраните всички останали следи от сапуна.
- След изплакване внимателно избършете с чиста микрофибърна кърпа. Полирането с нея ще придаде допълнителен блясък.
Сол
Този начин е подходящ за по-замърсени златни предмети. Как да го направите:
Напълнете съд с топла вода и разтворете 2-3 с.л. сол. Уверете се, че златото е напълно потопено.
- Накиснете в соления разтвор за 10-12 часа или за една нощ.
- Изплакнете и използвайте мека четка, за да отстраните всички останали замърсявания.
- Избършете с чиста и суха микрофибърна кърпа.
Почистване с детски шампоан
Този метод се използва за по-леки петна и е нежен към златото. Инструкциите са аналогични на тези за сапунения разтвор: добавете малко от шампоана към съд с топла вода, потопете златните изделия и оставете за няколко минути. Почистете внимателно с мека четчица, като се съсредоточите върху детайлите. Изплакнете и подсушете с микрофибърна кърпа.
С водороден пероксид
Водородният пероксид (кислородната вода) е мощно почистващо средство, което се използва, когато бижутата са сериозно замърсени. Но внимавайте, защото този метод не трябва да се използва за бижута с камъни.
- Смесете 2 супени лъжици водороден пероксид (3%) с една чаша топла вода.
- Потопете златото в разтвора за около 20 минути.=
- След изтичането на времето използвайте мека четка, за да почистите златото от всички замърсявания.
- Следва изплакване и подсушаване.
Амоняк
Амонякът разтваря вещества от органичен и неорганичен произход. Той не реагира със златото и ефективно почиства повърхността от петна и замърсители. Внимавайте и с тази техника за почистване, защото може да повреди полускъпоценните камъни. Някои от „рецептите” с амоняк са:
- на чаша топла вода се добавя по една ч.л. шампоан и амоняк;
- към 200 мл вода се прибавя една с.л. течен сапун и водороден пероксид, ч.л. амоняк и сода;
- една ч.л. амоняк към чаша гореща вода и разтворен прах за пране.
Поставете златото в съда с приготвения разтвор и оставете за няколко часа.
Паста за зъби
Пастата за зъби е друг начин за почистване на златото. Нанесете паста за зъби върху мека четка и разтрийте леко по повърхността. Ако петната и замърсяванията не са изчезнали, можете да разтворите пастата в малко количество топла вода и да потопите в получения разтвор за 15 минути. Следва да изплакнете и да подсушите.
Кока-Кола
За почистване можете да използвате популярната газирана напитка, която съдържа киселина и въглероден диоксид. Те ускоряват процеса на разграждане на мръсотията върху повърхността на златото. Този метод не е подходящ за бижута с камъни.
Накисват се за 10 мин, след което се измиват и се изсушават.
Съхранение и редовна поддръжка
Важно е да съхранявате златните си бижута правилно и да ги поддържате редовно, за да продължите да се наслаждавате на тяхната красота още дълго време.
- съхранение: трябва да се съхраняват в отделни велурени торбички, за да се предпазят от надраскване и повреди. Когато са в една кутийка или торбичка, те се допират едно в друго и се драскат взаимно. Съхранявайте ги далеч от други метални предмети и изделия, за да избегнете възможни химически реакции;
- поддръжка: редовната поддръжка включва периодично почистване и проверка за паднали камъчета, повредени закопчалки и т.н. При нужда от поправка, обърнете се към професионален златар.
Грижата за златото е важна част от поддръжката на неговата стойност и красота. След като знаете как да почистите и да го поддържате, можете спокойно да му се радвате още години наред. Правилната грижа ще запази неговите блясък и елегантност, а с горепосочените начини за почистване, можете да постигнете блестящи резултати дори в домашни условия!