Използването на инкубатор за пилета позволява тяхното сигурно възпроизвеждане в по-голям брой. Също така, инкубаторът е считан за бърз и лесен начин за създаване и растеж на този вид птици. Съществува още и домашен начин за люпене на пилета, чрез който се използва кокошка-носачка, но той има съществени разлики с автоматичния инкубатор, който предоставя повече ползи за целта.
Какво трябва да знаете преди да започнете работа с инкубатор?
Използването на този уред за разплод задължава да се спазват няколко правила и стъпки, както и извършване на специфични настройки, за осигуряване на безпроблемно люпене на здрави яйца. Препоръчва се използването на автоматичен модел, тъй като по този начин, не е нужно да се следи температурата и влажността на всеки час. При автоматичният инкубатор се налага следене на тези параметри на всеки 4 часа. На пазара има богат избор от подходящи уреди за люпене. Като осигуряването на електричество за машината е задължителна стъпка след закупуване.
Как да излюпите пилета с помощта на инкубатор?
Първите и едни от най-важните стъпки за получаване на здрави пилета, е подготвянето на тяхната среда. За тяхното люпене са необходими 21 дни. След това е важен изборът на подходящата температура за дадените пилета, която се поддържа с термостат и термометър, както и е нужен уред за измерване на влажността на въздуха. Уредът трябва да има отделение за вода, чрез който ще се осъществи овлажняването.
Подготовка на яйцата преди инкубация
Първите стъпки са ключови в подготовката и люпенето на здрави пилета. Сред тях са:
температура – яйцата трябва да бъдат на не повече от 5 дни и държани на топло;
еднакъв размер – препоръчва се внимателно подбиране на еднакъв размер яйца, тъй като от това зависи и времето на излюпване;
петна по яйцата – правилното подбиране включва и отделянето на тези с петна по тях, тъй като това ще раздели появата на здраво пиле от болно такова.
Настройване на инкубатора
От изключително значение за правилна подготовка на инкубатор за люпене е следенето на показатели като:
температура – тя не трябва да бъде под 35 градуса, както и да не надвиши 43 градуса;
овлажнител – съдът с вода за овлажнителя ще поддържа влажността на въздуха;
контрол и проверка – качественият и редовен контрол е предпоставка за успешно излюпване.
Каква трябва да бъде температурата в него?
В случай на изключване на електричеството, е важно да се предприемат навременни мерки. Препоръчва се затварянето на вентилационните отвори и покриването с одеяло с цел запазване на топлината. Ако температурата е близка до 43 градуса се налага проветряване, което да не продължава повече от 20 минути.
Поставяне на яйцата в инкубатора
Съществуват няколко етапи на люпенето, между които от 1 до 8 ден, в който стартира самия процес, от 8 до 14 ден, в който започва основния етап, от 15 до 18 ден и накрая финалния етап от 18 до 21 ден.
Период на инкубация
В началния етап се формира сърцето на зародишите на пилетата. Важно е яйцата да бъдат обръщани на 5 часа, като температурата трябва да се поддържа на 37.8 градуса, а влажността на въздуха – 55 процента. След това започва формирането на мускулите и скелета. Тогава обръщането се извършва на 3.5 часа. През този етап на люпенето, вътрешността започва да потъмнява. Финалният етап на развитие се разделя на две части. По време на първата температурата се поддържа на 37.3 градуса, през този период се оформят вътрешните органи на птиците. Въздухът се проветрява през 15 минути, а завъртането се извършва на 6 пъти. Влажността трябва да е към 55 процента.
През втората фаза температурата се сваля до 37 градус, през този период се наблюдава пропукване на черупката на яйцето, тогава проветряването се случва двойно повече.
Обръщане на яйца в инкубатор
От голямо значение за дадените видове птици – кокошки, петли, пилета, патици, гъски и др са навременните грижи. Независимо от тяхната порода, грижите за тях са сходни. Автоматичната машина ще се грижи за тяхното навременно обръщане през различните фази на растеж. След този процес те не трябва да бъдат изваждани веднага от уреда, докато не изсъхнат и не се ориентират в заобикалящата ги среда. След което трябва да бъдат поставени в подходящ кашон със затоплен въздух до 39 градуса. През първите им житейски дни топлината трябва да бъде поддържана до 35 градуса, като междувременно започне намаляване до 29 градуса, когато навършат 3 дни и до 25 градуса, когато стигнат първите 7 дни. Те имат нужда и от светлина, която през нощта може да бъде изключвана. Хранят се с смляна пшеница и претрит жълтък, примесен с грис.
Какво може да се обърка по време на излюпване?
Въпреки че с автоматичните уреди всичко е много по сигурно, тъй като са произведени с вградена подвижна стойка, която придържа яйцата в правилното им разположение, могат да възникнат и проблеми. Стабилността през целия период на люпене е отлична, но като най-често срещан проблем в практиката, се откроява прегряването на самите ембриони. Това може да бъде предотвратено чрез профилактични мерки:
пръскане на яйца в инкубатор – впръскваната течност е охладена вода, с температура около 20 градуса, която се прилага чрез ръчна пръскачка;
периодично следене на температурните условия, правилно управление и вентилация.
Избор на инкубатор за пилета
Съществува голямо разнообразие от модели, с индивидуален капацитет и размери, като всеки от тях работи по различен начин. Има голям за повече количество яйца, както и по-малък. Има със специфично отваряне и автоматично управление на вентилация и обръщане. Съществуват предложения на различни утвърдени марки, сред които китайски, руски и румънски модели, с индивидуални характеристики. Ние от Sellzone.bg, съветваме да получите правилната информираност и избор, който да пасва на вашите нужди.
Ползи от употребата на уред за люпене
Тези машини имат много предимства, които ги правят перфектен избор за люпене на пилета:
различни размери – дават гъвкавост и възможност за създаване на различен вид птици;
достъпна цена – това е по-икономичният вариант за едновременно отглеждане на различен вид порода;
лесно транспортиране – при този вариант се спестява стреса от шума и преместването на пилетата, тъй като неизлюпеното яйце може да бъде откарано по-лесно в конкретна среда, където там да се пропука и израсте;
капацитет – различните модели имат капацитет, спрямо потребностите на потребителя, някои могат да поберат зо 54 броя наведнъж;
автоматизирана система – при този тип се позволява навременно и безопасно завъртане, както и правилно поддържане на влажността и температурата, което многократно улеснява целия процес;
алармиране – за предотвратяване от достигане на критични стойности има вградена система за предупреждение, която ще се включи с цел навременна корекция на стойностите.
В зависимост от целите на потребителя се предлагат различни модели с уникални характеристики, които да поберат нужното количество и да се погрижат за безпроблемен период на развитие в инкубатор.