Pages IconКатегории

Как да си направите домашен инкубатор за яйца?

Как да си направите домашен инкубатор за яйца?
  1. Принцип на работа на инкубатора за пилета
  2. Предимства и недостатъци на домашния инкубатор
  3. Списък с необходими части за изработката
  4. Механизми за обръщане на яйца
  5. Как да го направите?

Благодарение на съвременните модели, които се предлагат при нас, ще си спестите постоянно проверяване, обръщане, следене на влажността и температурата. С нашите предложения шансовете за прегряване се минимизират. За отглеждане на пилета в домашни условия е необходимо закупуването на подходящ уред или направата на домашен уред собственоръчно. За потребителите, избрали ръчно направения уред, е голямо предимство сглобяването с определяне на точния размер и точния брой яйца. За създаването му не са необходими скъпи средства, може да бъде направен и със стиропор и друг вид подобни материали, както и шперплат. Като всички функции на домашен уред за автоматично измерване на температура и влажност могат да бъдат измервани, чрез поставяне на термометър, влагомер, термостат и нагреватели.

Принцип на работа на инкубатора за пилета

За да се получат здрави пиленца, трябва да бъдат осигурени задължителни параметри за инкубатор. Яйцата се поставят на приспособена решетка и се обръщат на 180 градуса, за целта има два начина - ръчно обръщане или механично. Типове устройства:

  • подвижна мрежа – тя позволява гъвкавост;

  • въртене на ролки – ще осигури стабилен баланс и позиция на яйцата.

Предимства и недостатъци на домашния инкубатор

Има много потребители, които предпочитат да направят инкубатора си сами, вместо да го закупят отнякъде. Безпроблемното инкубиране изисква редица фактори и съображения, за да не се развали потомството. Като допълнение към машината с ръчно преливане на яйца, има и автоматизирана система, която ще намали човешката намеса в процеса на люпене. Това може да бъде изградено в домашна обстановка. Сред най-честите предимства на собственоръчен инкубатор са:

  • ниска цена – безспорно направата на домашен уред струва по-евтино на потребителя;

  • универсалност – с правилната обработка и сглобяване, домашният инкубатор може да се използва не само за разплод на пилета, но и екзотични видове птици;

  • поддръжка – ако някоя част не съответства, може лесно да се замени.

Списък с необходими части за изработката

В основата на такъв тип машини е тялото. То трябва да се нагрее и поддържа топлина, така че да не се преустанови промяна в температурата. От прекомерното загряване има вероятност от унищожение на поколението. Както и обратното – при изстудяване, зародишът също умира. За направата на тяло в домашни условия, е необходима рамка и шперплат, рамка на телевизор или хладилник и пяна. Яйцата се слагат в пластмасови решетки или тави с мрежово дъно и дупки. На пазара има тави с автоматично задвижване, които сами обръщат яйцата и улесняват целия процес. 

За загряване на въздуха в домашен уред и в зависимост от неговия размер, най-често се използват лампи с нажежаема жичка с мощност между 25W и 100W. Контролът на градусите и топлината се извършва с термометър и електронен термостат, за постоянно следене на температурните изменения през фазите на развитие на птиците. За проветряването на въздуха е необходима естествена вентилация. За целта е необходимо просто да се направят няколко дупки върху капака и дъното. 

Ако потребителят реши да използва хладилник ще се наложи инсталацията на вентилатори отгоре и отдолу, като това е с цел осигуряване на нужното движение на въздуха и разпределение на топлината.

За решетката и нужно да бъде поставена на най-малко 15cm разстояние. Същото разстояние трябва да се осигури и между тавите, за да се създаде свободно движение на въздуха помежду им. Вентилационните размери се правят между 12 до 20mm. Препоръчва се и да има достатъчно мощност на лампата, която нагрява равномерно инкубатора. 

Не е необходимо да използвате нова зидария. Ако разполагате с аквариум, можете да го въплътите в направата на инкубатор.

Механизми за обръщане на яйца

Навременното обръщане на яйцата в инкубатора е от първостепенно значение за излюпването на здрави пилета. Технологията – люлеене осигурява вертикално подреждане и стабилно позициониране, благодарение на отделните фиксиращи елементи. Това е чест и предпочитан начин за обръщане, без притеснение от начупване или инциденти, свързани със зародишите. 

Как да го направите?

Един от най-разпространените начини за направата на домашен инкубатор, е употребата на стиропор. Не просто защото е достъпен и евтин материал, ами носи и много топлоизолационни ползи и лекота. За производството ще бъде нужно:

  • пяна с дебелина 50 mm – за да се слепят отделните части и да се получи здравина и издръжливост;

  • лампи с нажежаема жичка – ще бъдат необходими 4 броя с 25W всяка от тях;

  • вентилатор – може да се използва и този, който охлажда компютъра;

  • термостат и обикновен термометър – за контрол и следене на топлината в уреда, отговорна за люпенето на нови птици;

  • тави и решетки за яйца – нужни са за поставянето на яйцата в тях и правилното придържане във фиксирана позиция.

Ние, от Sellzone.bg, ви съветваме направата на чертежи с точни размери за постигане на устойчив домашен уред. Препоръчва се листът от стиропор да бъде нарязан на 4 равни части, които да бъдат използвани за страничните стени на уреда. От втория лист се нарязват 2 части, като ширината на едната част трябва да е 60 см, а другата да е 40 см. За дъно се използва лист с размери 40х50 см, а за капак 60х50 см. По този начин домашната машина ще се затвори и ще придобие здравина.

В капака се изрязва отвор за прозорец, през който яйцата биват наблюдавани, той трябва да е с размер 13х13 см. Също служи и за проветряване на въздуха. Рамката се залепя по изрязаните стени и се чака пълното изсъхване на лепилото. В средата се поставя тавата, върху която ще лежат яйцата. При дъното се слагат резервоара за вода и уреда за овлажняване на въздуха. Покриването с фолио ще допринесе за задържането на топлината и правилната изолация.

Решетката, която също се слага в средата, е отговорна за обръщането и движението на пилетата. Въртящият се механизъм ще накланя тавите и ще улеснява процеса по нагряване. За прозореца за гледане може да бъде използвана пластмасов материал.

Екипът ни ви препоръчва по-подробно информиране по отношение на направата на инкубатор и работа с него. Ако все пак представлява трудоемко за вас, на сайта ни има разнообразие от качествени продукти за люпене, с които да си осигурите многобройно и здраво поколение. 



Напиши коментар Моля, влезте или се регистрирайте, за да коментирате
Христо Петков

Христо Петков

Част от екипът на sellzone.bg

Подобни статии

Как да изберете перфектния инкубатор в 10 стъпки? Как да изберете перфектния инкубатор в 10 стъпки? Как да си направите домашен инкубатор за яйца? Как да си направите домашен инкубатор за яйца? Люпене на пилета в инкубатор - Пълно ръководство Люпене на пилета в инкубатор - Пълно ръководство Какъв инкубатор да си купим? Какъв инкубатор да си купим?