Pages IconКатегории

Ето кои реки в България са златоносни

Ето кои реки в България са златоносни

    България е страна с богата история, красива природа и плодородна земя. В българските реки от столетия се търси злато, като някои от тях все още крият в себе си благородния метал. Но кои са тези речни басейни и как можете да разпознаете дали са златоносни? В следващите редове ще разгледаме детайлно този въпрос и ще ви дадем полезна информация относно търсенето на речно злато в България.

    Признаци, че в реката има злато

    В България то обикновено се открива под формата на самородни късчета или зърна. Основните признаци за наличието му в дадена река са:


    • Променливо течение: водоемите с много завои и бързеи често „крият” злато.


    • Пясък: финият черен пясък също се счита за добър индикатор понякога.


    • Местоположение: реките, които минават през гранитни или базалтови скали, често са добра локация за търсене.

    Златоносните реки в България

    Особен интерес в България представляват реките, преминаващи планинските райони, тъй като в тези области е по-вероятно да има златни находища. Това обичайно се дължи на ерозивното въздействие на водата върху скалите, което причинява тяхното изронване и наносите по речното дъно.

    Северна България

    В тази област на България се намира р. Осъм, известна със своите златоносни реки и обект на изследвания още от далечни времена. Говори се, че златото тук се намира главно в околностите на град Севлиево. Росица (ръкав на р. Янтра), която минава през област Габрово, също има история свързана със златотърсачеството, особено по притоците си.

    Този регион предлага изобилие от възможности за търсене на злато, а сред най-забележителните реки е Дългоделска Огоста и нейните притоци. Други златоносни басейни в северната част на България включват притоците на Огоста – р. Чипровска, Златица, Янтра, близо до град Габрово.

    Южна България

    Р. Марица (гр. Έβρος и тур. Meriç) е една от най-големите български реки и, освен през България, минава през Гърция, Турция, за да се влее в Бяло море. Протича през следните области в България: Пловдив, Стара Загора, Хасково, Пазарджик и София. Особено в районите на Пазарджик и Пловдив се счита за златоносна.

    Реките в този регион, като Искър, Струма, както и техните притоци, които минават в близост до софийските квартали Княжево, Симеоново, Драгалевци, и селата Панчарево и Бистрица, предоставят отлични възможности за металдетектинг. Също са подходящи Тунджа и притоците ѝ, Искър, Стара река при Казанлък, както и малките рекички около Чирпан и с. Коло Мариново.

    Рило-Родопска област

    По отношение на златотърсачеството този регион на България е известен с р. Места (гр. Νέστος), която извира от Рила и минава през Гърция. В нейните поречия са откривани значителни количества самородно злато, особено в област Благоевград. Ето какво друго е известно за речните басейни тук:

    • Струма: извира от Витоша и минава през Рила. Счита се, че е златоносна (особено притокът ѝ Драговищица). Знае се, че в района около Кюстендил са се извършвали златопромивни дейности;

    • Арда: една от най-големите реки в Родопите. Откритията на злато тук са свързани главно с речните притоци в района на Мадан, Смолян и Ардино;

    • Чепеларска: Произтичаща от Родопите, тази река също е свързана с откриванията на злато, особено в района на Чепеларе;

    • Тунджа: макар че преминава през много територии извън Родопите, има участъци, особено в началните ѝ части, където е известно, че са се извършвали промивни дейности;

    • Бистрица: при селата Гърляно, Долно село и Рисово;

    • Треклянска: в района на с. Трекляно, Добри дол и Средорек.

    Кюстендилски регион

    Районът на Кюстендил, разположен в югозападната част на България, е известен със своите минерални извори и плодородна почва, но също така и с историите за златодобивна дейност в региона. Тук липсва богата речна мрежа, но р. Банщица, която е десен приток на Струма и отводнява Осоговската планина, е позната с наносите си.

    Съвети при търсене на злато по поречията на реките

    Търсенето на злато в реките на България може да бъде изключително вълнуващо и приключенско начинание, но също така изисква богати познания, подготовка и правилните инструменти и уреди. Ето някои полезни съвети:

    1. Използвайте сита, легени и улеи за промиване. Те са основното оборудване, от което се нуждаете за търсене на речно злато.
    2. Снабдете се с лопати и кирки, за да копаете, ако е нужно.
    3. Вземете си качествен подводен металотърсач. Особено полезен ще ви бъде за откриване и различаване на благородния метал от желязото.
    4. Носете си достатъчно контейнерчета и кутии за съхранение.
    5. Не забравяйте ръкавиците и гумените ботуши.
    6. Търсете в дупките и вдлъбнатините по речното корито. Златото е по-тежко от повечето наноси, така че обикновено се натрупва в „джобове” или вдлъбнатини в дъното на реката.
    7. Наблюдавайте за следните природни особености:

    • магнетит: този черен минерал често е признак за наличие на злато;

    • кварц: прозрачният розов или бял минерал се среща в златоносните реки;

    • полски хвощ близо до водоема;

    • камъни и скали с оранжево, жълтеникаво или ръждиво оцветяване.

    България е дом на множество реки, в чиито корита можете да откриете злато. Търсенето на злато във вода изисква комбинация от технически умения, физическа издръжливост и голяма доза късмет. Ние, от Sellzone.bg, ви препоръчваме да потърсите добър воден металдетектор и качествени съдове за промиване – легени, сита, улеи или цели комплекти. Правилната подготовка и инструменти значително можете да увеличи шансовете ви за успех в това приключенско начинание.

    Напиши коментар Моля, влезте или се регистрирайте, за да коментирате
    Христо Петков

    Христо Петков

    Част от екипът на sellzone.bg

    Подобни статии

    Търсене на монети с металотърсач: Какво да знаете? Търсене на монети с металотърсач: Какво да знаете? Металдетектинг: Ръководство за начинаещи Металдетектинг: Ръководство за начинаещи Как да изберем добър металотърсач? Как да изберем добър металотърсач? Пинпойнтер: За какво служи и как се използва? Пинпойнтер: За какво служи и как се използва? Самородно злато – какво е и къде да го търсим в България? Самородно злато – какво е и къде да го търсим в България?