
Убедено можем да твърдим, че златото е един от най-ценените благородни метали в историята на човечеството. Като започнем още от зората на Египет и фараоните чак до златната треска в САЩ, „ловът“ му продължава и до днес. Това занимание вече се е модернизирало доста и се използват различни техники и инструменти, които се развиват все повече с годините. Но как да откриете скъпоценния метал? Ние от Sellzone.bg ви даваме някои полезни практически насоки в тази статия, които могат да ви помогнат да намерите злато.
Видовете златни находища
По света златото се намира в различни концентрации на определени места, по-известни като златни находища. Обикновено това са вулканични скали, водни басейни като реки или горещи водни извори, планини. Самородното злато винаги съдържа примеси, каквито са желязото или среброто. В природата се среща най-често под формата на пясък или малки зърна в речната утайка, както и като златоносни жили в минерални образувания (кварцови).
Подготовка за търсене
Преди да започнете с търсенето на ценния метал, е важно да сте добре подготвени. Подготовката е основен етап преди всеки опит да откриете благородния метал. Първо, важно е да сте се информирали предварително къде в България се намират златните находища. Второ, необходимо е да си набавите нужните инструменти и да сте наясно как се използват.
Проучване на потенциалните места
Но къде ще намерите злато? Това е наистина добър въпрос, чийто отговор е възможно на откриете в интернет или по стари книги и карти, обозначаващи находищата. Докато не проверите сами обаче, няма как да сте сигурни, че информацията е достоверна.
90% от успеха ви зависи от правилното място. Най-добрите места да намерите златни предмети и бижута определено ще бъдат зоните за отдих и почивка, крайбрежните райони. Ако сте решили да търсите бижута, тогава обществените плажове са отлични места за тази цел – там имате шанс да откриете много изгубени ценности.
Също така търсенето в планински реки и потоци може да се увенчае с успех. Обикновено там има по-ниско съдържание на излишни метали и примеси. За такъв тип дейност ще ви е необходим комплект за ситене или воден металотърсач.
Екологични съображения
Винаги уважавайте природата! Проверете дали в местността е разрешено да правите разкопки. Някои територии са защитени и ви препоръчваме предварително да се запознаете със заповедите от МОСВ (министерството на околната среда и водите). Избягвайте национални и природни паркове, природни забележителности, резервати, защитени местности и зони. Нарушаването на флората и биологичното разнообразие на такива места е престъпване на закона и със сигурност ще ви донесе неприятности, дори да сте открили цяло съкровище.
Традиционни методи за откриване на злато
Преди златотърсачите са използвали различни методи и начини да намерите скъпоценния метал, един от които е промиването на речно злато със сито. Друг по-съвременен подход е употребата на металдетектори – повечето от тях могат да открият и най-малката златна прашинка.
Промиването в река е стар, но много ефективен метод, при който златотърсачите използват специални сита и легени, за да пресяват речния пясък и да намират златни частици. Основните преимущества на металдетекторите са голямата дълбочина на търсене и по-високата прецизност и чувствителност. Също така имате опция да ги използвате на различни терени, а не само във вода.
Ако разполагате със специално устройство – металотърсач или пинпойнтер, можете да намерите злато на доста голяма дълбочина по земята. Не е необходимо да знаете точното място, защото на пазара има огромен брой детектори, които са много чувствителни и ще засекат местоположението на метала, като по този начин ще ви помогнат да го откриете по-лесно.
Съвременни научни техники
Специализираните уреди за намиране на метал вече позволяват да достигнете до златни вещи и монети на дълбочина, която преди е била абсолютно немислима. Иновативните технологии, каквито са дистанционните локатори и 3D скенерите, осигуряват изключително точна информация за потенциалните златни находища.
В миналото не е имало металдетектори и други съвременни технологии. Днес имате възможност да откриете широка гама оборудване за златотърсачи. Хубавото е, че техниката става все по-точна и ефективна.
В металдетектинга и други сфери (напр. строителство и инженерни дейности) се използват редица научни технологии за търсене на метали под земната повърхност:
- геофизически изследвания;
- системи за 3D сканиране на земята в дълбочина (учените ги използват, за да откриват заровени предмети, тунели, пещери и т.н.).
Вземане на проби и анализ
Вероятно се питате защо трябва да се прави анализ на златото, което сте открили. Е, това е необходимо тъй като може да сте намерили негов двойник, какъвто е минералът пирит, също известен с името „златото на глупаците”. Намерили сте златна находка? От Sellzone.bg ви препоръчваме да занесете проби за анализ в лаборатория, за да бъдат установени количеството на примеси и качеството ѝ.
Предизвикателства пред откриването на злато
Да намерите злато невинаги е лесна задача. От ключово значение е подготовката ви и това да сте запознати с потенциалните рискове. Може да имате лошия късмет да се сблъскате с правни въпроси относно собствеността на златото, което сте открили, конфликти с други златотърсачи или пък дори непредвидени лоши метеорологични условия.
Да намерите злато определено ще ви донесе много вълнение и удовлетворение от успеха. Но не отричаме, че това понякога се оказва доста сложна задача, изпълнена с предизвикателства и спънки. Освен гореизброените, има и други решаващи за успеха ви фактори, на които можете да се натъкнете. Такива са трудният терен и това да откриете фалшификати, което е много разочароващо за един начинаещ златотърсач.
Търсенето на златни монети, вещи или бижута е доста интересно и привлекателно за все повече хора начинание. Дали сте избрали промиването като метод или предпочитате металдетектор – няма значение, стига да спазвате законите на страната и да се отнасяте отговорно към околната среда. Ключ към успеха винаги ще са добрата подготовка, търпението и упорството. Надяваме се тази статия да е добър старт за всеки начинаещ златотърсач!