Pages IconКатегории

Как се разчитат сонарите за риболов - ръководство за начинаещи

Как се разчитат сонарите за риболов - ръководство за начинаещи
  1. Как работят сонарите за риболов?
  2. Локализиране на риба по дисплея
  3. Определяне размера на рибата
  4. Как да разберем вида на водния терен и дъното?
  5. Как да изберете сонар?

Сонарите за риболов намират все по-често приложение и стават предпочитани за използване от рибарите. Те служат за разчитане на релефа, локализиране на обекти, определяне на дълбочина и препятствия. Те се оказват основен инструмент при професионалния и любителския риболов, поради комплексните данни, които предоставят в реално време.

С тяхна помощ можете да получите информация, както за терена, така и за температурата на водата и скоростта на лодката, с която плувате. Колкото и сложно на пръв поглед да изглежда разчитането, с малко познания и практика това може да се превърне в рутина, дори за начинаещите.

Как работят сонарите за риболов?

Сонарът за риболов изпраща звукови импулси през водата и срещайки дъно, растителност, риба или друго препятствие, те се отразяват и връщат обратно. По този начин, той измерва подадените сигнали и може да систематизира информация за конкретния обект, за неговата дълбочина и плътност, които се визуализират на дисплея, под формата на цветови маркери, икони и символи. Звуковите сигнали, излъчвани от устройството, се движат под формата на вълни, които се разширяват конусовидно и в дълбочина стават по-широки.

Повечето уреди могат да контролират обхвата, като променят честотата на сканиращия лъч. Сканиране с широк лъч дава по-добри резултати за обследване на големи площи и получаване на основна информация за дълбочина и релеф на дъното. Подходящо за приложение при по-плитки води, защото не дава детайлна информация в дълбочина. Сканирането с тесен сканиращ лъч е подходящо за дълбочинно изследване, защото дава по-ясна картина и е по-добър за определяне на големината на препятствията и размерите им.

При разчитането на сонар за риболов цветовете на изображенията имат конкретно значение за определяне на терена:

  • жълто – показва голяма плътност на сигнала, което може да се разчете като плътно дъно, скали, много голяма риба;

  • червено – плътен сигнал, който означава, че дъното е чисто и песъчливо, без наноси от тиня, големи дървета, наличие на голяма риба;

  • синьо – слаб сигнал, който означава, че сонарът за риболов локализира водорасли, храсти, малка риба или наноси от тиня и листа по дъното.

Следвайки цветовете, вие ще знаете какво ви очаква на мястото на претърсвания участък и ще улесните разчитането.

Локализиране на риба по дисплея

Различните видове сонари за риболов показват по своеобразен начин наличието на търсената цел. Някои модели използват икони на рибки при разчитането, а при други изображението е под формата на дъга, което дава по-вярна информация какво точно е засякъл сонарът. Колкото по-дебела е дъгата и вътре преобладават червено и жълто, толкова по-голяма е рибата. Разчитането на данните се извършва чрез обследване на дъгата, изобразена на екрана.

Реалната позиция винаги е на върха на дъгата, а останалите части се оформят от разсейването, което получава сонарът за риболов и те нямат определящо значение. За да разчетете дълбочината, на която се намира рибата, използвайте скалата за дълбочина и по нея можете да се ориентирате на колко метра под водната повърхност плува. Колкото по-дълбоко е локализираният обект, толкова е по-голям периметърът, в който можете да го откриете. Ако рибата е открита с помощта на тесен лъч за сканиране и на малка дълбочина можете да очаквате, че тя е точно в обсега на вашия сонар.

Определяне размера на рибата

Цветовата гама в изображението е определяща за разчитане на получената информация. Когато сте локализирали търсения обект, под формата на различни дъги, можете да се ориентирате за размера по цветовете, които преобладават в дъгата. Наличието на наситени жълти и червени нюанси говори за много голяма или дори огромна риба. Друг способ за определяне на размера, е проследяване на дебелината на дъгата, която виждате на дисплея. Когато дъгата е удебелена, това означава, че сте попаднали на голям обект. Когато търсите пасаж от дребни рибки, проследяването се осъществява по същия начин – следите за дебелината и гъстотата на линиите и дъгите, които показва вашият сонар за риболов.

Как да разберем вида на водния терен и дъното?

Подходящият уред може да ви осигури изключително ясна представа за качеството на дъното, за откритите препятствия и наличието и размера на рибата. На него можете да разчетете и да определите плътността и твърдостта на дъното. Това се осъществява чрез измерване на времето, за което звуковият сигнал се връща обратно към излъчвателя, като се отчита и силата му. По този начин, се получава информация колко плътни са сканираните обекти. За твърдостта и плътността можете да се ориентирате по цвета на визуализираното на дисплея изображение – колкото по-наситен цвят има то, толкова е по-плътно. Това е особено важно при определяне твърдостта на терена и засечените препятствия. При разчитане на данните винаги проследявайте различните слоеве отгоре надолу. Ориентирайте се по цветовата наситеност - колкото по-ярки и наситени са изображенията, толкова по-голяма е плътността. Когато разчитате препятствия, обикновено те са отразени като синьо или червено петно, но когато имате и жълти плътни петна, тогава става въпрос за сериозно препятствие.

Как да изберете сонар?

При избор на апарат е важно да се има предвид честотата, на която той работи. Това е предпоставка за получаване на ясна и детайлна картина на терена, на препядствията, като храсти, дънери, водорасли, скали, както и за засичане на движение на риба. Има различни видове устройства, които биха могли да ви бъдат от полза, според вашите предпочитания и навици и които ще спомогнат за богат риболов. От Sellzone.bg ви съветваме да обърнете внимание на следните функционални особености, според това как смятате да използвате вашето устройство:

  • безжичен сонар – този вид устройства ви позволяват повече свобода и мобилност, тъй като се свързват с монитор или мобилен телефон и по този начин разчитането значително се улеснява. Те ви предоставят свобода на движение и не изискват непременно стоене във водата, а могат да предоставят нужната информация за обследвания терен дори и да сте на брега. 

  • мощност – от това колко мощен уред ще изберете, зависи качеството на получавания сигнал. Сонарите, които работят на по-висока честота и притежават по-голяма мощност, предоставят по-ясно изображение и разчитането им е по-лесно.

  • екран – при избор на устройство е добре да съобразите резолюцията и размерът на екрана с вашите изисквания. Подбирайки екран с висока разделителна способност, можете да очаквате качествено изображение от сканираните обекти и по-сигурно разчитане на получената информация.

Съобразявайки тези особености, вие ще откриете устройството, от което се нуждаете.


Напиши коментар Моля, влезте или се регистрирайте, за да коментирате
Христо Петков

Христо Петков

Част от екипът на sellzone.bg

Подобни статии

Знаете ли кой е най-популярния аксесоар за BMW 5 серия E60/E61? Знаете ли кой е най-популярния аксесоар за BMW 5 серия E60/E61? Какви видове крушки за фарове съществуват? Какви видове крушки за фарове съществуват? Как да почистим и полираме фаровете на автомобила си? Как да почистим и полираме фаровете на автомобила си? Фолиране на фарове – ползи и недостатъци Фолиране на фарове – ползи и недостатъци Полиране на фарове с паста за зъби – как става? Полиране на фарове с паста за зъби – как става?